Article header

Sterke botten na de overgang

Bij vrouwen wordt in de eerste jaren na de overgang het bot sneller afgebroken. Vrouwen hebben daardoor op latere leeftijd meer kans op botontkalking (osteoporose). Wanneer je osteoporose hebt hoef je hier geen klachten van te hebben. Het zorgt wel voor een grotere kans op een botbreuk en een moeilijker herstel hiervan.

Verminder de kans op een botbreuk:

text image
  • Beweeg voldoende
  • Eet gezond met voldoende calcium (vier porties zuivel per dag of een supplement);
  • Probeer vallen te voorkomen
  • Slik extra vitamine D vanaf een leeftijd van 50 jaar
Voor vrouwen van 50 tot 70 jaar geldt het advies om dagelijks 10 mcg vitamine D te nemen. Vanaf 70 jaar is het advies 20 mcg.

Vitamine D

Vitamine D speelt een belangrijke rol bij de botopbouw. Het is nodig om calcium uit de voeding in het lichaam op te nemen. Ons lichaam vormt zelf vitamine D onder invloed van zonlicht wanneer we elke dag ten minste 15 minuten buiten zijn.

Helaas is het in de wintermaanden lastiger genoeg vitamine D binnen te krijgen dit komt omdat er niet genoeg ultraviolette straling is dan.

In de winter ben je afhankelijk van in de zomer opgebouwde lichaamsreserves in combinatie met vitamine D uit voeding of supplementen. Ook maakt het uit of je een lichte of een donkere huid hebt. In een donkere huid wordt namelijk minder vitamine D gevormd dan in een lichte huid.

Vitamine D kan ook via voedsel worden ingenomen. Het zit vooral in (vette) zeevis, zoals haring en makreel, maar ook in margarine, halvarine en boter.

Vitamine D na de overgang

Het is aangetoond voor ouderen vanaf 70 jaar dat extra vitamine D per dag (20 mcg) het risico een bot te breken kan verminderen. Het is aannemelijk dat extra vitamine D ook helpt het botverlies tegen te gaan bij vrouwen van 50 tot 70. Vandaar het advies voor alle vrouwen van 50 tot 70, ongeacht huidskleur en mate van buitenkomen, om dagelijks 10 mcg vitamine D te slikken.